- 2024. október 08.
A Gyönyörű küzdelem (Beautiful trouble) a kreatív ellenállás kézikönyve, ami a Közélet Iskolája fordításának köszönhetően most már az angol, német, török, francia, spanyol és orosz kiadás után magyarul is olvasható!...
A társadalmi változásért dolgozó csoportokra gyakran úgy tekintünk, mint egy állandóan termelő gépezetre, miközben a működésük inkább hasonlít a természet organikus változásaira. Mi is a természet részei vagyunk, így a természetben jellemző körkörös ismétlődő mintázatok ránk is vonatkoznak. Vannak időszakok, amikor kifelé összpontosítunk és teljes energiabedobással tesszük a dolgunkat (például egy intenzív kampány során), míg máskor a külvilág számára úgy tűnhet, téli álmot alszunk, pedig valójában arról van szó, hogy befelé figyelünk és újratervezzük a munkánkat.
Hisszük, hogy ennek a ciklikusságnak minden egyes szakasza lehetőséget és kihívást is tartogat magában, és mind a négy szervezeti évszak elengedhetetlen a hosszútávú munkához és a kiégés megelőzéséhez.
Az amerikai őslakosok által vezetett Ayni School az évszakok metaforáját hívta segítségül a fenti ciklikusság mélyebb megértéséhez. A következőkben az ő műhelyfoglalkozásuk anyagát és a Közélet Iskolája gondolatait olvashatjátok arról, hogy az évszakok hogyan jelennek meg a vezetők és a szervezetek életében.
Habár a természetben lejátszódó évszakok (hőmérséklet, növények, fény mennyisége) is jelentős hatással vannak ránk, a következőkben elszakadunk ettől a jelentéstől, és a belső évszakokról lesz szó a társadalmi változásért dolgozó szervezetekben és tagjaik életében.
Az Ayni School tapasztalati szerint egy ciklus tipikusan nem egy év alatt megy végbe, hanem ennél általában hosszabb:
Itt tehát nem a szervezetek gyakran éves szintű körforgásról van szó (pl. nyári szünet, tanévkezdés, projektzárás stb.), hanem egy hosszabb és mélyebb, rejtettebb dinamikáról. Bár magánemberként is megélhetünk különböző ciklikusan változó időszakokat, ebben a cikkben az évszakokat a szervezetben, csapatban betöltött aktivista, önkéntes vagy akár munkatársi szerepünkön keresztül elemezzük.
Télen pihenjünk és értékeljünk, töltődjünk fel, reflektáljunk arra, hogy milyen vezetők vagy csapattagok voltunk az előző ciklusban és milyenek szeretnénk lenni a jövőben. Ha a szervezet egy fontos tagja a téli időszakban jár, akkor gyakran nem tud megfelelően reagálni a felmerülő problémákra (például könnyen idegessé válik vagy éppen érzéketlen marad). Ilyenkor jó, ha tudunk időt adni, hogy hátrébb lépjen és belső folyamataira, reflexióra tudjon koncentrálni a hétköznapi működés kihívásai helyett.
A tél belső fókuszú évszak, amikor minden lassabban működik, és ez rendben is van így. Sőt, éppen ez adja a tél jelentőségét: ekkor kell értékelnünk az előző ciklus történéseit, sikereit és kudarcait, kipihenni annak fáradalmait és felkészülni a tavaszra, azaz terveket kovácsolni az elkövetkező ciklusra. A látszólag passzív tél tehát komoly belső munkával jár, amikor anélkül alakíthatjuk át a magunk vezetői vagy a szervezetünk működését, hogy valamit félbehagynánk, vagy hogy hajtana minket a tatár. Ha a telet elsietjük vagy egyenesen kihagyjuk, azzal azt kockáztatjuk, hogy nem újulunk meg, ugyanazokat a hibákat követjük majd el, mint az előző ciklusban.
A tél szervezeti szinten is az értékelés, az újratervezés, a tanulságok levonásának időszaka. Ilyenkor ideális esetben a csapat el tud menni egy elvonulásra, ahol lehetőségük van pihenni, kapcsolódni egymással, regenerálódni és újra kitalálni a közös stratégiát.
Ám a telet nehéz megélni, hiszen gyakori félelem, hogy ha egy szervezet lelassít, akkor szét is fog esni. Szintén tarthatunk tőle, hogy lustának bélyegeznek majd minket. A legnagyobb nehézség azonban a “télfóbiás” kapitalista társadalmi berendezkedés, ami által folyamatosan azt az üzenetet kapjuk, hogy nem szabad leállni, teljesíteni kell és hatékonyan kell eltöltenünk minden percünket. A civil szervezetek téli folyamatait az is megnehezíti, hogy a szűkös anyagi erőforrások miatt ritkán van lehetőség elmélyülni a tervezésben, hiszen sok projektet kell egyszerre teljesítenünk.
Ugyanakkor a téli befelé fordulás teljesítése elengedhetetlen a további évszakok sikeréhez. Ha nem tudjuk végrehajtani a téli teendőket (pihenés, újraértékelés), akkor kimerültek maradunk, így könnyen megbetegszünk, a túlterheltség kiégéshez vezethet, végül a szervezet tagjai kilépnek a csapatból. Tehát az időszakos lelassulás hiánya hosszabb távon okoz szétesést, amit eredetileg próbáltunk elkerülni.
Ha sikeresen végigcsináljuk az egyéni és szervezeti telet, akkor az évszak ajándéka az, hogy elkezdődik egy új ciklus a tavasszal.
Ha a telet jól csináljuk, megújulva, tervekkel és lendülettel telve kezdhetünk bele az új évszakba. A tavasz a kinyílás és kísérletezés időszaka. Ilyenkor motiváltak vagyunk új felelősségeket vállalni, új projekteket beindítani. Izgatottság és kíváncsiság van jelen, szívesen próbálunk ki új dolgokat.
Ez a pozitív hangulatú és kreatív időszak akkor lehetséges, ha jó volt a telünk. Ellenkező esetben, ha nem pihentünk eleget vagy elmaradt az új irányok meghatározása, könnyen visszaesünk a télbe.
Ugyan ilyenkor jelen van az izgatottság és a kockázatvállalási hajlandóság, még nem szabad belerohannunk a nyárba, mert akkor hirtelen túlterheljük magunkat. Inkább vállaljunk kisebb sprinteket és lassan növeljük a terhelést, illetve továbbra is szánjunk időt a pihenésre. Ez az időszak tökéletes arra, hogy új koncepciókat teszteljünk kicsiben, majd ezeket a tanulságok alapján nyáron valósítsuk meg élesben. Ilyenkor érdemes lehet új tagokat is bevonni, hogy nyárra már oszlopos tagok legyenek és részt tudjanak venni a pörgésben.
A tavasszal kapcsolatban tévhit az, hogy ki lehet hagyni és a téli belefé fordulásból rögtön maximális energiára kapcsolhatunk. Nem gépek vagyunk, akik ki- és bekapcsológombbal rendelkeznek. Idő kell, amíg felvesszük a ritmust és egymásra hangolódunk. A tavasz rengeteg újdonsággal, bizonytalansággal jár, és mivel egy kevésbé aktív időszak áll mögöttünk, fokozatosan szabad csak belevetnünk magunkat a pezsgésbe.
Ha jól csináljuk a tavaszt és megéljük a játékos, kísérletező szellemiségét, akkor sok újítással gazdagodhat a szervezetünk, valamint felkészültünk a nyári időszakra.
Nyáron kifelé fordulunk és adunk a világnak. Maximális erőbedobással valósítjuk meg a missziónkat. Az aktivitásunk ekkor tetőzik, sok emberrel, szervezettel vagyunk ilyenkor kapcsolatban, elvégezzük a korábban kitűzött feladatokat, pörgetjük a projekteket, tevékenységünk mások számára is látható, ami lehetőséget kínál támogatók bevonására. Ez egy gyümölcsöző időszak, amikor igazán sokat tehetünk a társadalmi céljainkért, de csak annyira lehet sikeres a nyár, amennyire az azt megelőző tél és tavasz is az volt.
A szervezeti vagy egyéni nyarat hasonlíthatjuk egy maratoni futáshoz is. Sok energiánk van, alaposan edzettünk, de mivel hosszú távról beszélünk, muszáj beosztani az energiánkat és a célra fókuszálni (amit a szervezeti stratégia jelöl ki).
A sikeres nyár ajándéka a sok új erőforrás, új tagok, növekedés, nagy eredmények.
A nyár során azonban több hiba is becsúszhat:
Tehát a jó vezetőknek érezniük kell, hogy mikor jött el az évszak vége. Ám ezt nem csak megérzésekre hagyatkozva lehet eldönteni, nyíltan is meg lehet beszélni a csapattal. Azért is gondoljuk hasznosnak ezt a keretrendszert, mert ha megismeri a teljes közösség, akkor mindenki ki tudja fejezni, hogy ő milyen állapotban érzi magát és mit gondol, hol tart éppen a szervezet.
Az ősz az aratás ideje, amikor számba vesszük a nyár során elért sikereinket, eredményeinket, és a megerősítésükön dolgozunk, hogy hosszú távon is fennmaradjanak (például egy sikeres kampány után “learathatjuk” az adományokat a támogatóinktól és bevonhatjuk a hosszú távú munkába az aktivstáinkat, önkénteseinket).
Ősszel szintén fontos feladat fokozatosan lelassulni és több teret engedni a pihenésnek, hiszen ilyenkor már természetes módon kevesebb energiánk van. A télre készülődve zárjuk le a ciklust: tervezzük meg a telet, adjuk át a felelősségeket, rendszerezzük az anyagi erőforrásokat és integráljuk a nyáron bevont tagokat is, azaz gondoskodjunk róla, hogy a nyári pörgős időszak után fenntarthatóan folytatódjon a munka. Ne felejtsük el megünnepelni a sikereinket, hiszen ez fontos összetartó erő a közösségünknek.
Nehéz feladat télbe fordulni, hiszen a fogyasztói társadalom az állandó nyár ideálját hajszolja, és könnyen érezhetjük azt, hogy telelni gyengeség, lustaság vagy mások cserben hagyása. Emlékeztessük magunkat és egymást, hogy ez egy természetes folyamat, amit követnünk kell, mert csak így tarthatjuk meg az egyensúlyunkat hosszú távon. Mivel a társadalmi igazságosságért küzdeni nem rövidtávfutás, hanem hosszú években mérhetőek az eredmények, muszáj ciklikusan reflektálnunk, pihennünk és megújulnunk, hiszen csak így tudunk hosszú távon a célunkért dolgozni.
Ha nyárban vagyunk és éppen nagy a teherbírásunk, akkor ajánljuk fel, hogy besegítünk újabb munkákba. Tavasszal forgassuk be az energiáinkat az újításokba, de télen védjük meg a határainkat és lehetőleg ne engedjük, hogy bevonjanak egy nagyon intenzív és nagyszabású projektbe.
Ajánljuk, hogy az alábbi kérdéseket válaszold meg magadnak, vagy akár a csapatoddal is beszéljétek át:
*Szervezeti évszakot megállapítani úgy lehet, hogy vagy összegezzük, hogy a vezetők és tagok miben vannak épp, vagy azt próbáljuk felmérni, hogy mi volt a korábbi évszak. Ne csupán a külső tényezőkből vonjunk le következtetést (pl. egy pályázatban sok dolgot meg kell csinálni külső kényszerből). A szervezeti évszakot nem olyan könnyű azonosítani, de már az is remek kezdet, ha elkezdünk erről beszélgetni a munkatársakkal vagy tagokkal.
Ha tetszett a szervezeti évszakok modellje, akkor jelentkezz márciusi és áprilisi műhelyeinkre!
Támogatod, hogy egy igazságos országban éljünk, ahol mindenkinek megvan a tudása és képessége ahhoz, hogy kiálljon az érdekeiért
Segíted a magyarországi mozgalmi és civil szféra fejlődését
Hozzájárulsz ahhoz, hogy a képzéseink hosszú távon is mindenki számára elérhetőek legyenek
Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
A feltétlenül szükséges sütiket mindig engedélyezni kell, hogy elmenthessük a beállításokat a sütik további kezeléséhez.
Amennyiben ez a süti nem kerül engedélyezésre, akkor nem tudjuk elmenteni a kiválasztott beállításokat, ami azt eredményezi, hogy minden egyes látogatás alkalmával ismételten el kell végezni a sütik engedélyezésének műveletét.