Barion Pixel

Tudástár

Our common city conference – Budapest, February 23, 2019.

The emergence of digital technologies has opened new opportunities for participatory democracy. Participation platforms – such as Decide Madrid or Decidim Barcelona – have created more active and informed forms of participating in urban development decisions. In this workshop with Bernardo Gutierrez, Head of Participa Lab in Madrid, we focus on the opportunities and limitations of digital participation.

Guest: Bernardo Gutierrez – responsible for the Innovation Laboratories of MediaLab Prado de Madrid

Moderator: Levente Polyák, urbanist, Eutropian

Megosztás Facebookon
A Közélet Iskolája célja, hogy mindenki számára elérhetővé tegyük az önszerveződéshez szükséges tudást és képességeket. Képzéssel, stratégiai tervezések vezetésével, kutatással és tudástermeléssel támogatjuk a civil szervezeteket és alulról szerveződő csoportokat...
Kosár
//
A kosarad üres.
0
//
Megszakítás