Barion Pixel

Tudástár

Our common city conference – Budapest, February 23, 2019.

Movements to save urban green spaces can unite many different, politically diverse groups of people. This can be seen in Budapest, and in other cities as well. Is it really a common ground, and can it be used to build a broader platform concerning other urban issues as well?

Guests:

  • Iva Ivsic and Hana Jusic – local representatives of the Zagreb Je Nas movement in the city of Zagreb *
  • Željko Milovanović – local representative of the List of Cyclists and Pedestrians in the city of Maribor
  • Moderator: Samu Balogh, urban planner, activist

Megosztás Facebookon
A Közélet Iskolája célja, hogy mindenki számára elérhetővé tegyük az önszerveződéshez szükséges tudást és képességeket. Képzéssel, stratégiai tervezések vezetésével, kutatással és tudástermeléssel támogatjuk a civil szervezeteket és alulról szerveződő csoportokat...
Kosár
//
A kosarad üres.
0
//
Megszakítás