Barion Pixel

Tudástár

A film olyan munkahelyi állásokat dokumentál 2016-17 Csehországában, amelyek a legalacsonyabban fizetettek, ám mégis kulcsfontosságú foglalkozások. Saša Uhlová, egy prágai újságíró elhatározza, hogy, miután sikertelenül próbált dolgozókkal beszélni, ő maga is munkát vállal és rejtett kamerával és jegyzeteivel dokumentálja az emberetelen munkakörülményeket. Dolgozik kórházi mosodában, baromfifeldolgozó üzemben, pénztárosként, borotvagyárban és szemétválogatóként is. Azzal szembesül, hogy az emberek félnek fellépni az igazságtalanságok, törvénytelenségek ellen, mert kiszolgáltatottak: kénytelenek túlórázni, betegen dolgozni, és gyakran alig látják a gyerekeiket, annyit dolgoznak. Saša szerint azonban, ha egyszer azt mondanák, nem csinálják ezt tovább, az az egész társadalom számára óriási problémát jelentene.

A film személyes hangvétele érdekesen ellensúlyozza a tényszerű adatok bemutatását. Ahogy Saša megismeri munkatársai személyes történeteit, képes meglátni az arcokat a kizsigerelő rendszer fogaskerekei helyén. Az emberek tudják, hogy szar a meló, de azzal is tisztában vannak, hogy fontos, amit csinálnak és szükség van rájuk, ennek ellenére a kiszolgáltatottságuk és szorongásuk megakadályozza őket az összefogásban és közös fellépésben. Arra is rávilágít a film, hogy milyen sok nő kénytelen többszörös terhet viselni, mivel a 10-14 órás műszak után még gondozói, háztartási feladatokat is el kell látniuk. A rendező cikkei A kapitalista munka hősei sorozatcím alatt jelentek meg, és nagy visszhangot keltettek.

Rendező:  Apolena Rychlíková
Hossz: 71 perc
Megjelenés éve: 2017

Filmhez kapcsolódó olvasnivalók: merce.hu, eefb.org


Zsemberovszky Linda, a Közélet Iskolája önkéntese

Megosztás Facebookon
A Közélet Iskolája célja, hogy mindenki számára elérhetővé tegyük az önszerveződéshez szükséges tudást és képességeket. Képzéssel, stratégiai tervezések vezetésével, kutatással és tudástermeléssel támogatjuk a civil szervezeteket és alulról szerveződő csoportokat...
A Közélet Iskolájában immár 10 éve, országszerte támogatjuk a magyar civil szervezeteket, csoportokat az önszerveződés és a hatékony érdekvédelem eszközeinek elsajátításában. Segíts te is, hogy folytathassuk a munkánkat és még...
Kosár
//
A kosarad üres.
0
//
Megszakítás