Barion Pixel

Tudástár

Bevallom, nehéz összefoglalót írnom erről a képzésről. Mert azt szeretném, hogy aki olvassa, az késztetést érezzen részt venni rajta (mert végtelenül hasznosnak találom, és úgy vélem, hogy mindenkinek muszáj lenne tudnia ezt), mert azt szeretném, ha informatív, tárgyilagos és egyben személyes is lenne, és hogy egyszerűen méltó legyen magához a képzéshez. Mindezt úgy, hogy az előbbi mondat legyen benne a leghosszabb… :DDD

Habár sorolhatnám óraszám, hogy mit tanultunk a demokráciáról, a jogi hierarchiáról, az intézményrendszerünkről, a sérelem esetén kihez-mivel-hogy-forduljak-ról, a választójogról, a gyülekezési jogról, a betegjogról (mert ki ne lett volna már kórházban valamit összevarratni, -rakatni, szülni stb…? És te, Kedves Olvasó tudod, hogy milyen jogaid vannak, azaz mi jár neked?), vagy mondjuk a gyűlöletbeszédről, az információszabadságról, a közhatalmi szervek működéséről, a közpénzek felhasználásának átláthatóságáról, a nyomásgyakorlásról, a kikényszeríthetőségről stb…. mert ezek mind NAGYON fontosak. Vagy hogy milyen számtalan egyéb hozadéka (pl. önismereti) volt a képzésnek. Mert ez is fontos.

DE a fenti célkitűzésemnek mégiscsak megpróbálok megfelelni, ezért lássuk a medvét – mégpedig rövid(ebb)en:

Nagyon sokat adott ez a képzés nekem – és így jó szívvel ajánlom mindenkinek (sőt!), mert
– kézzel foghatóvá, megközelíthetővé tett egy, amúgy sokaknak misztifikált, „én ilyen dolgokkal nem foglalkozom” témát: a politikát, a közéletet;
– megláttatta velem a helyemet, szerepemet és törvény által biztosított lehetőségeimet a rendszerben állampolgárként;
– olyan praktikus tudásanyagot és eszközrendszert adott át a jog- és érdekérvényesítés terén, amelynek mindenki birtokában kéne lennie, hiszen a mi jogainkról, a mi jog- és érdeksérelmeinkről és azok kezeléséről szól!;
– olyan alapigazságokra ébresztett rá, amelyek mellett elmentem eddig, de létfontosságúak, ha nem süket és vak birkaként óhajtom élni az életem állampolgárként, hanem tudatosan, tájékozottan döntő emberként;
– olyan valódi gyakorlatokat alkalmaztunk, amelyek a lexikális tudást átlátható hétköznapi aktussá alakították;
– az oktatóink felkészültsége, szakmai tudása, gyakorlati tapasztalata, hozzáállása példaértékű – és így innen minden egyes alkalommal többel jöttem el, mint amennyivel odamentem;
– és mert egyszerűen felemelő és briliáns olyan emberektől és emberekkel együtt tanulni, gondolkozni, feladatokat megoldani, akik habár totálisan különböznek egymástól, mégis köztük a közös szándékok és értékrend közösséget hoz létre.

A legüberebb összefoglaló üzenet számomra ez, és ezért ezt adom neked is útravalóul, Kedves Olvasó:
„A DEMOKRÁCIA nem főnév, hanem IGE. Ha nem csináljuk, akkor nincs!”

Székelyhídi Eszter

Fotó: Várady István

Megosztás Facebookon
A Közélet Iskolája célja, hogy mindenki számára elérhetővé tegyük az önszerveződéshez szükséges tudást és képességeket. Képzéssel, stratégiai tervezések vezetésével, kutatással és tudástermeléssel támogatjuk a civil szervezeteket és alulról szerveződő csoportokat...
Kosár
//
A kosarad üres.
0
//
Megszakítás