Február eleji szombat délelőtt van, odakinn az ilyenkor szokásos szürkeség mindenütt. Az Aurórában gyülekezünk, tizenhatan vagyunk. Sok helyről fújt össze minket a szél, nem ismerjük egymást, egyelőre annyi a biztosan közös bennünk, hogy valamiért jelentkeztünk a Közélet Iskolája Szerveződj! nevű, aktivizmust elősegítő, saját fejlesztésű társasjátékának játékvezető képzésére.
Mindenki kicsit feszült, ugyanakkor várakozással teli, sokan még magát a játékot sem ismerjük, nem is játszottunk vele. A kezdeti nehézségeken a két profi képzésvezető – Csobánczi Lilla és Pásztor Ildikó – rávezető, bemelegítő gyakorlatok segítségével hamar túllendít minket.
Ezután jött a közös játék, amikor két csoportra oszlottunk, és elkezdtük használni a társasjátékot, miközben ismerkedtünk a részletes szabályokkal.
A játékról röviden
A játék arra tanít, hogyan, milyen eszközök segítségével lehet eredményesen akciót szervezni egy aktivista csapatnak valami olyan probléma megoldására, amely egy nagyobb közösség életét megkönnyíti, jobbá, komfortosabbá teszi.
A játék ugyanúgy nem egyszerű, mint egy hétköznapi ügyintézés. Először nem könnyű teljesen átlátni, de játék közben tisztázódik sok minden. Ami számomra a legérdekesebb a játékban, az az volt, hogy bár először mindenki egyénileg, vagy párban kapcsolódott be, mégsem egymás ellen, hanem egy csapatot alkotva játszottunk a kezdetektől fogva.
Első lépésben a rendelkezésre álló Ügykártyák – „megoldandó probléma”, „Miért harcolunk?” – közül húztunk egyet. A következő lépés az asztal körül ülő játékosokból alakuló csoport közös identitásának meghatározása – „Kik vagyunk?” –, amely a résztvevők ötletei alapján kialakított közös megegyezéssel történt.
A játék részét képezik az úgynevezett Hatalom kártyák, amelyek a csoport által a cél elérésére szervezett akció kivitelezéséhez szükséges erőforrásokat jelentik. Ezeket a kártyákat – mindenki 4 hatalomkártyát kap kezdéskor – a játékvezetőtől kapjuk véletlenszerű leosztásban.
A játék célja, hogy egy közös történetbe illesztve, a rendelkezésre álló erőforrások kreatív felhasználásával minél hatékonyabb módon érje el a csoport a probléma megoldását. Mivel az asztal körül ülők egy csapatot alkotnak, a cél eléréséhez együtt kell működniük. Szükség van a játékosok között a nyitott, elfogadó párbeszédre, véleménycserére és az azt követő együttes döntéshozatalra, majd – igaz, a játék során csak gondolatban – a közös cselekvésre.
Végül néhány szóban a játékvezetői szerep nehézségeiről
A játék részét képező kártyák – különös tekintettel a Hatalom kártyákra – olyan fogalmakat, kifejezéseket tartalmaznak, amelyek nem biztos, hogy mindenki számára alapismeretek. A szókészlet közérthető, egyszerű magyarázatát a játék során végig biztosítani kell. Erre legjobb még a játék elkezdése előtt kitérni.
A játék igazi értelme az együttműködés, a közös döntési és cselekvési készség kialakítása a résztvevők között, párbeszéddel, történetmeséléssel. A folyamatban a vezetőnek ügyelnie kell arra, hogy mindenki szót kapjon. Ha vita alakul ki, azt kordában kell tartania. A beszélgetés közbeni érvelés semmiképpen nem lehet bántó. Fontos, hogy a vita időtartama a csoporton belüli kapcsolódást erősítse.
A játék adjon sikerélményt. Ehhez – kezdő vezető és kezdő, egymást nem ismerő játékosok esetén – egyik eszköz lehet a bonyolultabb Ügykártyák és Hatalom kártyák félrerakása, a teljes kártyakészlet későbbi használata.
A játékot lehet már összeszokott csoportot alkotó játékosok esetében saját ügy mentén is játszani. Ez a játékmód viszont nagyon felkészült játékvezetőt igényel.
A játék pontozásos értékelése elég bonyolult, a játékvezetőtől ez külön figyelmet igényel, ami az egyéb elvárások mellett nem egyszerű. Kezdő játékvezetők esetében megfontolandó a páros játékvezetői felállás, például a moderálási és pontozási feladatok megosztásával.
Az együtt töltött nap legnagyobb élménye számomra az volt, hogy egymástól eléggé különböző, korábbról nem is ismerő emberek – a játék használatával – mennyire egyszerűen tudtak egymáshoz kapcsolódni, közös nevezőre jutni és hatékonyan együttműködni.
Március 28-án a GENERÁCIÓS FÉSZEK EGYESÜLET szervezésében, a Közélet Iskolája közreműködésével „Álljunk ki a közösségünkért!” címmel érdekvédelmi képzés valósult meg Szentesen, a Dózsa Házban. A rendezvény résztvevőit Szabó Zoltán Ferenc...
A Közélet Iskolája egy kétnapos intenzív képzést szervezett arról, hogyan érdemes csoportot szervezni. A cím szerintem egyrészt nagyon találó volt – Hogyan szervezzünk csoportot? – , másrészt nem csak arról...
Az EMMA Egyesület Közösségi Dúlaszolgálatának tagjai számára tartottunk képzést Alsózsolcán, az Országszerte programunk keretében. A Közösségi Dúlaszolgálat olyan roma nőkből áll, akik roma édesanyákat kísérnek a szülés során támogató személyként,...