Képzés részvételről, toborzásról és szövetkezetépítésről
Beszélgetéseink alatt sokszor felmerült, hogy a környezeti, társadalmi, gazdasági problémák megoldásában kulcsszerepe van a helyi közösségnek. Ehhez arra is szükség van, hogy ez a helyi közösség aktívan működjön, kialakítsuk a célnak leginkább megfelelő működési modellt és sikeresen toborozzunk aktív tagokat.
Éppen ezért pályáztunk örömmel a Közélet Iskolája által létrehozott országjáró programba, melyben arról tanulhatunk, hogyan érdemes önkénteseket toborozni, mitől lesz fenntartható egy tagsági rendszer, hogyan lehet motiválni a tagokat, valamint az egyesületen és alapítványon túl egy alternatív civil működési modellt, a szövetkezetépítést is megvizsgáljuk.
A képzésre szeretettel várjuk a lakiteleki és környékbeli civil szervezetek, intézmények, vállalkozások képviselőit, tagjait, valamint minden érdeklődő civilt, aki aktívan szeretne tenni a helyi közösségért. A részvétel ingyenes, azonban regisztrációhoz kötött, link a leírás után!
__________________________
A társadalmi célokért és kultúráért dolgozó szervezetek számára a legnagyobb értéket az aktív tagok jelentik. Igaz ez azokra a gazdasági tevékenységet végző szervezetekre is, mint a szövetkezetek, amiknek fő célja nem a profit, hanem a dolgozói összefogás és a társadalmi haszon.
Kezdeményezéseink sikerének kulcsa tud lenni, hogy meg tudjuk–e szólítani a helyi embereket, hogy részt vegyenek, igényeik és lehetőségeik szerint bevonódjanak, közös tevékenységeinket pedig a demokratikus működés, az átláthatóság és közös
felelősségvállalás határozza meg.
Gyakorlati képzésünk témája ezért a közösségi részvétel, a toborzás és a demokratikus működés. Ennek megközelítése kettős:
- Lesz szó arról, hogy hogyan tud ez megvalósulni helyi, közösségi, civil kezdeményezések kapcsán, valamint
- Szövetkezeti formában, tehát hogy hogyan hozhatunk létre szövetkezeteket, melyek az abban dolgozók igényeire reflektálva működnek.
Szövetkezeti formában sok minden működhetne: szövetkezeti irodaház, kocsma, óvoda, kertészet. De lehet ez egy lakossági kezdeményezés is, ami közösen birtokol és használ egy járműflottát, társasházi mosodát vagy kertet és befőzőgépeket.
A szövetkezet egy olyan szervezet, ami demokratikusan működik, tagjai közös tulajdonosai az erőforrásoknak, ahol nincs főnök és beosztott. A szövetkezeti működés a kulcsa lehet annak, hogy a dolgozók és a közösség tagjainak érdekeit figyelembe vegyék, támogató munkakörnyezetet teremtsenek, ahol az ember nem erőforrás csupán, hanem a közösség értékes tagja.
Mikor? 2024. Szeptember 28. (szombat 10-18 óra)
Hol? Lakitelek, Petőfi Sándor Művelődési Ház Közösségi Színtér
Ha szeretnél részt venni, töltsd ki ezt a jelentkezési lapot szeptember 21-ig!
A 8 órás képzésen ilyen kérdésekről tanulunk interaktív módszerekkel:
- Hogyan toborozzunk új tagokat, önkénteseket?
- Hogyan építsünk fenntartható tagsági rendszert?
- Hogyan tartsuk meg és motiváljuk a különböző életkorú és társadalmi helyzetű tagjainkat?
- Mi a szövetkezet? Miben más mint egy cég vagy egy civil szervezet?
- Miért éri meg szövetkezetben dolgozni? Mit ad a tagjainak a szövetkezeti működés?
- Hogyan alapíts és működtess egy szövetkezetet?
A képzés ingyenes, ebédet biztosítunk.
A képzést Birtalan Gergely (Gólya Szövetkezet) és Szabó Márton (Közélet Iskolája) tartják.
__________________________
Keress minket bátran, ha kérdésed van!
www.kozeletiskolaja.hu
info@kozeleteiskolaja.hu
Ez a képzés a Közélet Iskolája Országszerte programja keretében valósul meg. Ha érdekelnek további képzések és programok szervezetépítés, társadalmi változás és érdekvédelem témában, akkor látogass el a Közélet Iskolája honlapjára!
#kozosertekeink, #CERV
A projekt az Európai Unió „Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek” (CERV) programjának támogatásával valósul meg. Az Európai Bizottság támogatása nem jelenti a projektben megvalósított tevékenységek tartalmának jóváhagyását, amely kizárólag az azt megvalósítók álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért.