Helyi érdekvédelmi csoportok jelentkezését várjuk, hogy képzéseinket elvihessük hozzátok.
Szeretnéd, hogy méltó körülmények között dolgozhass? Zöldebb településen akarsz élni? Beleszólnál a helyi ügyekbe, de a döntéshozókat nem érdekli a véleményed?
Nem vagy egyedül. Magyarországon számos településen állnak ki az érdekeikért különböző csoportok az őket érintő ügyekben. A Közélet Iskolájában hiszünk benne, hogy a demokrácia gyakorlásában kiemelt szerepe van ezeknek a érdekvédelmi kezdeményezéseket indító vagy felkaroló, alulról szerveződő, helyi csoportosulásoknak. Ezek lehetnek akár helyi civil szervezetek vagy baráti társaságok, szomszédsági közösségek vagy egy adott ügy kapcsán létrejövő csoportok.
Amikor emberek egy közösségét zavarja valami, és kiáll az igazáért, annak óriási ereje van. Ezt az erőt szeretnénk a Közélet Iskolájában segíteni ingyenes képzéseinkkel a szervezetépítés és az érdekvédelem témáiban.
A Közélet Iskolája Országszerte programjában olyan fővároson kívüli helyi érdekvédelmi csoportok jelentkezését várjuk, akiknek ingyen elvisszük az általuk választott képzésünket.
Kinek szól a program?
A jelentkezők lehetnek bejegyzett szervezetek vagy informális csoportok, lehetnek önkéntesekből vagy munkavállalókból álló szervezetek is. Egyaránt jelentkezhetnek olyanok is, akik már valamilyen érdekvédelmi ügyben aktívak, és olyanok is, akik még csak terveznek valamilyen közéleti fellépést.
Jelentkezhetnek olyan szervezetek, melyek saját tagságukkal vennének részt a képzésen, és olyanok is, akik nyitott képzéseket szerveznének velünk, és amelyekre több csoportból, több különböző ügy kapcsán aktív résztvevőket toboroznánk.
Csak vidéki csoportok jelentkezését várjuk, a budapestieket nyitott képzéseinkre várjuk.
Mit adunk és mit várunk?
A programba bekerülő szervezetekre a helyszíni szervezésben és településmérettől függően minimum 12-15 résztvevő toborzásában számítunk, amiben támogatást nyújtunk. A Közélet Iskolája ingyen biztosítja a képzés megtartását, és finanszírozzuk a helyszínt és étkezést a résztvevőknek. A szervezetekkel együttműködünk a program nyilvános kommunikációjában is.
Az Országszerte programba ezen jelentkezési lap kitöltésével jelentkezhetsz december 8-ig!
Mikor tartjuk a képzéseket?
2025 január és június között kétnapos (vagy korlátozott számban egynapos) képzést viszünk el a kiválasztott szervezetekhez egyénileg egyeztetett időpontban.
Milyen témában kérhetsz képzést?
Érdekvédelem
Ezen a gyakorlati képzésen a résztvevők megismerkedhetnek a közösségi érdekvédelem és nyomásgyakorlás módszereivel és eszközeivel, valamint az érdekvédelmi kampányok szervezésének alapjaival.
Csoportszervezés
A társadalmi változásért közösségben lehet tenni: egy olyan csoportban, ahol tiszták a szerepek és felelősségek, demokratikus döntések születnek és a tagok egyetértenek a hosszú távú célokban. A képzésen közösen tanulunk ezekről a kérdésekről, és hogy mit jelent egy alulról szerveződő csoportban vezetőnek lenni, hogyan építheted tudatosan a szervezetedet.
Stratégiai tervezés
A rendszeres stratégiai tervezés abban segít, hogy célirányosan működjön egy szervezet, valódi társadalmi hatást érjen el, ledobja az kiüresedett, már terhes szokásokat, fejlődjön és sikereket érjen el a csoport. Mindez segít abban is, hogy a tagok motiváltak maradjanak.
Részvételi akciókutatás
Ezen a képzésen a résztvevők megismerkedhetnek a részvételi akciókutatás elméleti és gyakorlati alapjaival. Valós példákat mutatunk arra, hogy ez a módszer hogyan használható társadalmi problémák megoldására, és miként járulhat hozzá ahhoz, hogy a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok tagjai képesek legyenek kiállni magukért.
Toborzás és szövetségépítés
A társadalmi célokért dolgozó szervezetek számára a legnagyobb értéket a tagok és önkéntesek jelentik. A tenni akaró csapat megszervezése, aktivisták és támogatók bevonása a szervezet eredményes munkájának az alapja. Ezen a gyakorlati képzésen megtanulhatod, hogyan építs olyan szervezetet, ami egyben egy biztos és sokszínű közösség is.
Állampolgári jogok
Mennyire ismered a jogaidat és mennyire tudsz élni velük a gyakorlatban? Ezen a képzésen azokkal a jogokkal ismerkedünk meg, amelyek segítségével érvényt szerezhetsz érdekeidnek és formálhatod közösséged életét.
Betegjogok és egészségügyi érdekérvényesítés
Mihez van jogom az egészségügyi ellátás során? Mit tehetek, ha nem kapom meg azt, ami elvileg járna nekem? Hova fordulhatok és milyen érdekérvényesítő eszköztár áll rendelkezésemre? A képzés során megismerjük a legfontosabb betegjogokat, majd interaktív feladatokon keresztül körüljárjuk, hogy mit tehetünk, ha valakit jogsérelem ér.
A képzések időpontja megbeszélés szerint 2025. január és június között lehet.
Kérdéseddel írj az info@kozeletiskolaja.hu email címre vagy keress minket telefonon a +36305654701-es számon.
Ez a képzés az Európai Unió „Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek” (CERV) programjának támogatásával valósul meg. Az Európai Bizottság támogatása nem jelenti a projektben megvalósított tevékenységek tartalmának jóváhagyását, amely kizárólag az azt megvalósítók álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért.
#kozosertekeink #CERV
A projekt az Európai Unió „Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek” (CERV) programjának támogatásával valósul meg. Az Európai Bizottság támogatása nem jelenti a projektben megvalósított tevékenységek tartalmának jóváhagyását, amely kizárólag az azt megvalósítók álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért.